Zaznacz stronę

Mamy już pomysł, pomysł na dom.  Przed nami piękna wizja, ale pojawia się pytanie od czego tak w ogóle zacząć? Tytuł tego wpisu sugeruje, że będą w nim opisane rozmyślania na temat idealnej działki. Jednak jak zdefiniować działkę idealną? Nie ma jednego prostego szablonu, ponieważ wszystko zależy od naszych wymagań. Kiedy marzymy i rozmyślamy o naszym nowym domu, w naszych głowach pojawia się wiele koncepcji i już na tym etapie powinniśmy sobie zadać kilka ważnych pytań.

Gdzie chciałbym mieszkać? Wieś, miasto, obrzeża miasta?
Czy chcę mieć piwnicę?
Czy wyobrażam sobie życie bez gazu, kanalizacji?
Jaki dom wybrać?

Wieś czy miasto?

Jeżeli w ogóle możemy się nad tym zastanawiać to trzeba przeanalizować bardzo wiele czynników. Czy lubimy spokój, piękne okolice? Niestety odbije się to kosztem dojazdów do miasta. Kolejne pytanie czy ja w ogóle muszę dojeżdżać do miasta?
Sprawa jest bardzo indywidualna, jeżeli ktoś całe życie mieszkał na wsi może nie wyobrażać sobie mieszkania w miejskim gwarze, pośpiechu, a może właśnie tego chce w życiu spróbować. Każda lokalizacja działki ma swoje plusy i minusy. W mieście może i nie zaznamy spokoju takiego jak na wsi jednak posiadamy dostęp do wszystkiego co potrzebujemy. Najbliższy supermarket znajdziemy pewnie w obrębie kilometra, pracy w mieście pod dostatkiem. Przedszkole, szkoła prawdopodobnie znajdują się na osiedlu. Należy jednak mieć świadomość, że działka w mieście będzie znacznie droższa niż na wsi. Na wsi za to zaznamy spokoju, będziemy mogli pozwolić sobie na większą działkę, może pomyślimy o małym sadzie żeby w lecie móc zajadać się swoimi owocami. Kompromisem są obrzeża miasta. Do miasta blisko, a w koło domu w miarę spokojnie i to jest właśnie wybór który podjęliśmy razem z żoną i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni.

Uzbrojenie

Wiele zależy od okolicy, decyzja podjęta na etapie wyboru działki może pociągnąć za sobą wiele konsekwencji. W tym etapie musimy pomyśleć co na swojej działce potrzebujemy co nam jest niezbędne, a z czego możemy zrezygnować. Nikt nie wyobraża sobie chyba życia bez wody i prądu, ale o to nie trzeba się martwić, woda i prąd dostępne są wszędzie 🙂 pytanie jak długi przyłącz kiedyś będziemy musieli wykonać. Każdy metr przyłączu, czy też rozbudowy sieci będzie trochę kosztować zatem musimy mieć to na uwadze kiedy patrzymy na piękną działkę oddaloną o kilkaset metrów od najbliższej studzienki. Kolejną grupą przyłączy jest ta bez której możemy się obejść i nie jest konieczna, ale na pewno wygodna. Gaz i kanalizacja bo o takich przyłączach tu mowa nie są konieczne na naszej działce. Kanalizację możemy zastąpić budując przydomowe szambo, albo oczyszczalnie. Urządzenia na gaz możemy zastąpić tymi pracującymi na energię elektryczną. Wszystko to jest nasza decyzja, należy jednak pamiętać że zamieniamy coś za coś dla przykładu tani gaz na rzecz droższej energii elektrycznej.

Dom z piwnicą?

Szukając działki musimy pomyśleć czy chcemy nasz dom podpiwniczyć. Jest to bardzo istotne na etapie wyboru działki z dwóch względów. Po pierwsze działki położone na lekkim zboczu naturalnie nadają się do podpiwniczenia i same się o nie proszą, więc decydując się na piwnicę można rozglądać się właśnie za taką działką, nie jest to jednak reguła na równej działce też możemy pomyśleć o piwnicy. W obydwóch przypadkach jeśli myślimy o piwnicy kolejną myślą powinna być woda! Podstawą przy budowaniu piwnicy jest orientacja czy do takiej piwnicy nie będzie nam podchodzić woda. Oczywiście można powiedzieć że nie ma takiej wody na którą nie ma sposobu, jednak trzeba liczyć się z tym iż koszt budowy piwnicy jest zależny od jakości i rodzaju zastosowania zabezpieczeń przeciwwilgociowych. Pytanie tylko jak stwierdzić czy dana działka nadaje się na dom z piwnicą, po pierwsze warto popatrzyć na domy sąsiadów, jeżeli domów jest dużo i większość ma piwnicę to już w naszych głowach może tlić się nadzieja. Kolejnym krokiem jest udanie się do tych sąsiadów i wypytanie czy u nich w piwnicach pojawia się woda lub czy mają problem z wilgocią. Ostateczną decyzję jednak powinniśmy podjąć po wykonaniu badań geotechnicznych gruntu. Koszt takich badań i to jak one mogą wyglądać postaram opisać się w następnym poście, ponieważ sam przeprowadzałem takie badania na swojej działce. Podsumowując upewnienie się czy na głębokości naszych piwnic nie będzie wody jest bardzo istotne, zaniedbanie tej czynności i wybudowanie piwnicy o niewystarczalnej izolacji będzie mieć nieprzyjemne skutki takie jak wilgoć czy grzyb pojawiający się na ścianach. Późniejsza izolacja takiej piwnicy jest bardzo droga!

Pamiętajmy o jednej z najważniejszych rzeczy. Każdą działkę nad którą się zastanawiamy powinniśmy sprawdzić pod kątem prawnym. Możemy to zrobić na własną rękę, ale możemy też zlecić to np. architektowi!

Jak to wygląda u mnie?

Ponieważ piszę posty na podstawie tego co spotyka mnie podczas przygotowań i budowy domu chciałbym podzielić się z wami krótką charakterystyką mojej działki, tak aby nawiązania w innych postach do mojej sytuacji były dla wszystkich jasne 🙂

Posiadana przeze mnie działka jest rozmiarów w przybliżeniu 20m x 40m co daje mi 8 arów na których mogę popisać się swoim domem.
Od najbliższej drogi asfaltowej dzieli ją 40 metrów, i dojechać do niej można polną drogą. Działka jest budowlana i częściowo uzbrojona tzn znajduje się już doprowadzony prąd i woda. W planach jest zrobienie przyłączu kanalizacji i gazu. Największa różnica poziomów na działce wynosi około 5 m. (tak jak wspomniałem idealna pod piwnicę, a ja i tak wydziwiam i z tego nie korzystam w 100% o czym przekonacie się w następnych postach).
Tak aby każdy miał świadomość o co chodzi obrazek wyróżniający post jest to wycinek mapy obejmujący moją działkę 🙂