W poprzednim poście skupiliśmy się na wyborze działki która zaspokoi wszystkie nasze potrzeby. W tym poście postaram się opowiedzieć jak upewnić się że na danej działce nie znajdziemy niechcianych niespodzianek. Pierwszym krokiem jaki wykonałem kiedy pomyślałem o budowie domu z piwnicą było zadanie sobie pytania czy na pewno tę piwnicę mogę łatwo wykonać? Na podstawie terenu wokół działki wywnioskowałem, że może lepiej znajdę jakiegoś specjalistę który to zbada 🙂 Głównym powodem takiego podejścia był fakt, że trochę niżej niż moja działka znajdują się tereny podmokłe. Sąsiedzi posiadają domy niepodpiwniczone więc nie byłem w stanie prosto stwierdzić, że moja piwnica będzie piękna i sucha! W tym celu postanowiłem przeprowadzić badanie geotechniczne gruntu na mojej działce, oto kilka kroków jakie podjąłem.
Fachowiec…
Skoro już podjąłem decyzję o wykonaniu badań czas na znalezienie fachowca. Wujek google, 10 minut szukania i już mam na tapecie pięciu specjalistów którzy są w stanie wykonać takie badanie. Do każdego z nich postanowiłem napisać krótkiego maila, w którym pytałem na czym takie badanie polega, jaki jest koszt i kiedy je najlepiej zrobić. Zastanawiałem się czy jest różnica w wykonywaniu tego badania na wiosnę albo w lecie, myśląc że na wiosnę stan wód będzie wyższy, jednak zostałem uświadomiony że roztopy mają niewielki wpływ na poziom wód gruntowych więc takie badania można robić przez cały rok. Po rozesłaniu wiadomości czekałem na odpowiedzi i tu zostałem mocno zaskoczony. Trwałem w przekonaniu iż kontakt z klientem jest jedną z ważniejszych rzeczy w biznesie, jednak mocno się rozczarowałem. Z 5 wiadomości tylko na 3 dostałem odpowiedź w przeciągu tygodnia. Jedna z nich była krótką informacją na temat kosztów (a pytałem o wiele więcej), drugi wykonawca poprosił o mapę nie wiedząc o jaką mapę chodzi poprosiłem o więcej szczegółów, ale wtedy już nie odpisał. Ostatnia odpowiedź na szczęście w pełni mnie usatysfakcjonowała Pan Maciej odpowiedział na wszystkie moje pytania w sposób zrozumiały, oprócz tego kontakt z nim był bezproblemowy. Odpisywał zazwyczaj do godziny. Właśnie to wzbudziło moje zaufanie do niego i postanowiłem go wybrać.
Na czym to polega?
Czas opowiedzieć o samym badaniu. Na wizytę fachowca umówiłem się bardzo szybko, a kiedy dojechałem na działkę Pan już tam był i czekał na mnie punktualnie. Jeden mężczyzna z wieloma wiertłami który ma wiercić dziury na mojej działce, nie wyglądało to imponująco. Wizyta rozpoczęła się od miłej rozmowy i orientacyjnego ulokowania domu na działce. Badanie polegało na wykonaniu trzech odwiertów na głębokość 5 metrów, oraz analizie tego co zostało z tych odwiertów wyciągnięte. Odwierty zostały rozlokowane orientacyjnie w trzech narożnikach przyszłego domu. Pan Maciej wziął wiertła i zaczął wiercić, wywiercenie jednego odwiertu zajmowało mu około 20 minut. Podczas pracy co metr głębokości zbierał próbki do badań. Wszystko trwało około 2 godzin. Fachowiec okazał się bardzo miłym człowiekiem, bardzo dobrze nam się rozmawiało. Udzielił mi odpowiedzi na wiele pytań. Jest to osoba którą na pewno mogę polecić, więc jeżeli szukasz fachowca odezwij się do mnie w zakładce kontakt.
Wyniki
W wyniku dokonanych przez specjalistę badań dostałem dokument w którym opisane są parametry mojej działki. Dokument zawiera 20 stron tekstu i rysunków jednak jest on w pełni zrozumiały dla normalnego człowieka. Oczywiście podczas jego odbierania Pan Maciej wszystko mi dokładnie wytłumaczył i w razie pytań prosił o kontakt. Najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy przeczytać są wnioski i zalecenia to w nich znajdziemy wszystkie potrzebne nam informacje pod kątem budowy domu. W moim przypadku nie stwierdzono zwierciadła wód gruntowych, zalecono wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i drenażu od północnej strony domu. Wynika to z faktu iż działka jest pochylona i należy przeciwdziałać zatrzymywaniu się wody spływającej na ścianę budynku. Badania kosztowały mnie 800 zł, ale dostarczyły odpowiedzi na wiele pytań i pewności, że kiedyś nie będę żałował budowy piwnicy.